tel. (+48) 668 388 743

Projekt niewielkiego ogrodu

Lokalizacja:
Gdynia - Merano Park
Data:
Grudzień 2020
Rozmiar:
86 m2
Połączenie wnętrza domu z ogrodem

Ideą projektu było stworzenie przestrzeni zewnętrznej spójnej z wnętrzem domu. Mimo, że powierzchnia jest niewielka, stanowiła spore wyzwanie projektowe między innymi ze względu na nietypowy kształt działki.

Bardzo istotną kwestią w projekcie było uwzględnienie uwarunkowań związanych z nasłonecznieniem ogrodu oraz funkcjonalnym podziałem przestrzeni. Głównym elementem zaraz po wyjściu z salonu jest drewniany taras, który pełni funkcję wypoczynkową i jadalnianą, ponieważ znajdują się tu dwie sofy i stół z krzesłami oraz ława do siedzenia.

Roślinność

Uzupełnienie kompozycji przestrzennej nasadzeniami z traw miało nawiązywać do klimatu nadmorskiego Gdyni. Znajdujący się w dużych białych donicach sumak (Rhus typhina), czy akcenty w postaci paproci, miały nadać przestrzeni unikalności, a także lekko egzotycznego charakteru. Nawiązując tym samym do wnętrza mieszkania i pasji mieszkańców do podróży oraz egzotycznych roślin.

Wykorzystanie przestrzeni

W tak małym ogrodzie każda najmniejsza przestrzeń musi być dobrze wykorzystana. Chociażby niewielki wolny kawałek terenu przy budynku wykorzystaliśmy na miejsca do ogniska z pieńkami do siedzenia. Inwestorom zależało również na miejscu do przechowywania. Dlatego w ogrodzie znajduje się ich kilka jak: drewniana szafa na przybory ogrodnicze, skrzynia do siedzenia z wodoodpornym schowkiem na poduchy, czy szafki na przybory przydatne podczas grillowania.